fotbal ročník 1999/2000
wz

                              7. Července 2000

 

              OKRESNÍ PŘEBOR okres Příbram ročník 1999/2000

 

Březničtí v cestě za postupem odrazili Sedlčany B i Višňovou BILANCOVÁNÍ / 

Okresní přebor nabídl tvrdý zápas i na opačném pólu tabulky, kde se poprvé rozhodovalo o účasti v baráži. Na tu doplatily Bohutín i Prostřední Lhota.

 Je tady léto a s ním přichází do našeho deníku čas na tradiční poohlédnutí se za okresními fotbalovými soutěžemi. Dnes vám nabízíme okresní přebor. Vítězství a právo postupu bylo dlouho v moci hráčů Višňové, ta však trochu zaspala jaro a byla jaksi "nepřítomna" a na čele tabulky ji vystřídali hráči rezervy Sedlčan. Chvíli se naděje držely také Borotice, ale po zimní přestávce se souboj o první postupové místo zúžil výhradně na trojici Višňová, Sedlčany B, Březnice. 

A právě Březnice nakonec po posledním kole byla tím mužstvem, které mohlo začít oslavovat. Březničtí prošli soutěž pouze se třemi porážkami a šesti remízami s úctyhodným skóre 84:32, přičemž hlavně počet nastřílených branek zaslouží obdiv, neboť je zdaleka nejvyšší ze všech týmů, které prošly okresním přeborem v sezóně 1999/2000. Hráči od Vlčavy si "zabrali" celkem devět prvních míst z jedenácti tabulek, přičemž ve zbývajících dvou jsou na místě druhém. Je tedy patrné, že si postup do I.B třídy opravdu zasloužili. 

Višňová vlétla do přeboru nažhavená z vítězství ve III. třídě a ve svých úspěších rohodně pokračovala. Po pátém kole měla již pětibodový, náskok, pak však přišla série tří remíz a zbývající "peloton" týmů se Višňové přiblížil až na rozdíl jediného bodíku. Ten si víceméně hráči Višňové udržovali až do předposledního kola. V tom posledním už však byli pohlceni "díky" domácí remíze s Dolními Hbitami a přes zimu figurovali na druhém místě. Na jaře se ještě v prvním kole vrátili na vysluní, ale po třech zápasech bez vítězství a stoupající formě Březnice se nakonec museli spokojit se stříbrným stupínkem.

Ten bronzový patří Sedlčanům B, které od šestého kola sledovaly dění na špici ze třetího místa a tři kola před koncem podzimní, části se začaly nenápadně posouvat vzhůru až ke konečnému podzimnímu primátu. Na jaře však rezervu Sedlčan čekal přímý souboj s Březnicí, který trval celých devět kol. Pak Sedlčany doma podlehly Višňové a postupový sen se tři íola před koncem rozplynul. Poté, co se v patnáctém kole utrhly" vedoucí tři týmy a vzájemně si to začali rozdávat o potup, byla pozornost trochu odepřena zbývajícímu poli jedenácti týmů. A právě tam se rozpoutala pravá bitva o konečné čtvrté místo. Konkrétně se jednalo o Borotice, Dublovice, Dolní Hbitý, Petrovice a Tochovice. Jak už jistě víte, čtvrté místo nakonec obsadily Tochovice, a to i přes skutečnost, že do tohoto souboje vstupovaly s nejmenším počtem bodů. Výtečné jaro s jedinou porážkou jim však zaručila postup vzhůru a "bramborovou medaili". 

Dublovice se tak musely spokojit až s pátým místem, i když to bylo právě AgroLivo, kdo obýval čtvrtou příčku téměř půl jarní části soutěže. Ex-účastník I. B třídy hodně spoléhal na schopnosti kanonýra Zelenky, ten však sám více, než páté místo, nevystřílel. 

Jako vyměněný vstoupil do jarní soutěže Horymír Příbram B. Tým, který byl mnohými zatracován a odepisován, se přes zimu neuvěřitelně vzepjal a kráčel od vítězství k vítězství. Fascinující formu okusili mimo jiných i hráči Sedlčan a Višňové, kteří odevzdali Horymíru všechny body dokonce na svých hřištích. I tato vítězství nakonec příbramským hráčům zajistila nejen záchranu, ale po nevydařeném podzimu i velmi pěknou celkovou šestou pozici. 

Dolní Hbitý a Petrovice okořenily přebor vzájemným soubojem o lepší pozici. Oba týmy spolu prošly sezónou takřka bok po boku a téměř v každém kole se jejich pořadí v tabulce prohazovalo. Nakonec skončily výše Dolní Hbitý, osmé Petrovice však na ně ztratily pouhé dva body. 

Borotice se na jaře představily jako dokonalý protipól ke hráčům Horymíru B, neboť byly po podzimu na velmi pěkném třetím místě a spíš se od nich očekával atak postupové příčky. Místo toho však přišel nečekaný útlum a nezadržitelný pád. Vítězství se borotičtí fanoušci dočkali znovu až v předposledním kole, kdy už jejich miláčci prostě museli porazit poslední Hřiměždice. Ani tento zisk však nemůže být nijak oslavován, neboť celkových šest jarních bodů jistě žádný důvod k radosti nedává.

Své pověsti o výjimečné návštěvnosti potvrdily po postupu ze III. třídy Daleké Dušníky v dostatečné míře i v okresním přeboru. Na nováčka soutěže se přišlo podívat suverénně nejvíce diváků, celkem 2495. Hráči však v úvodních kolech soutěže tvrdě poznali rozdíly mezi dvěma okresními soutěžemi a nejednou se nevyhnuli debaklu. Po zimní přestávce si však již uvědomili, co se od nich v nejvyšší okresní soutěži očekává a výsledky se dostavily. Vzestup z nelichotivé předposlední příčky na sebe nenechal dlouho čekat a v posledním kole se Daleké Dušníky dokázaly dokonce vyhnout vítězstvím v Bohutíně i baráži.

Tu naopak okusila hned v premiérovém ročníku Prostřední Lhota, a to nejen díky porážce v posledním kole s Březnicí. Fotbalisté Prostřední Lhoty mohou hlavně litovat domácích remíz s Horymírem B, Dolními Hbitami a Tochovicemi, ale hlavně porážek v Drahlíně a Hřiměždicích, které je stály poklidné dohrání soutěže ve středu tabulky a po neúspěchu v baráži nakonec i účast v příštím ročníku okresního přeboru.

Ten si nezahraje ani Bohutín, který sice dostal šanci od Nové Vsi a Milína B, kteří se udrželi v I.B třídě a poslali tak dolů z okresního přeboru přímo pouze dva týmy, ale v baráži rovněž neuspěl. Litavan měl druhý nejlepší útok soutěže, zároveň však zdaleka nejhorší obranu a trochu překvapivě se zařadil do pásma ohrozeného sestupem.

Třetí třídu si po letních prázdninách půjdou zahrát také Drahlín a Hřiměždice. Zejména Drahlínu se do nižší soutěže hodně nechtělo a dotahoval se ke konci sezóny alespoň na barážovou příčku. Ve 23. kole však nezachytil nástup Prostřední Lhoty a ani čtyři body v posledních třech kolech už je od sestupu nezachránily. Hřiměždice si nenechaly nikým vzít smutný rekord v počtu kol strávených na poslední příčce. Bylo jich celkem dvacet jedna, poslední nebyly pouze první dvě kola, v pátém kole se za ně dostal Horymír B a v 19. a 20. kole Drahlín, který měl v té době o zápas méně.

V tabulkách při rovnosti bodů ze zápisů o utkání. Do statistik rozhoduje vyšší rozdíl skóre nebonebyli započítání střelci gólů ze vyšší počet vstřelených branek, zápasů Drahlín - Dublovice (4:3), Čísla do statistik byla přebírána Horymír Příbram B - Březnice (1:3), Horymír Příbram B - Tochovice (0:1) a Petrovice - Prostřední Lhota (3:5), neboť je v zápise zapomněli rozhodčí uvést.Statistiky, tabulky a fakta pro vás připravil, zpracoval a napsal JAN HÁJEK

 

K vítězství v okresním přeboru výrazně napomohli Březnici i fotbalisté Dolních Ubit, kteří v posledním kole uhráli na domácí půdě bezbrankovou remízu s Višňovou.

Nepivoda a Zelenka svůj souboj o korunu okresního krále střelců zakončili na osmnáctém gólu remízou

Bilance:

Celková: 89 - 41 - 52 396:262. Podzim: 43 - 22 - 26 187:129. Jaro: 46 - 19 - 26 209:133.

Branky, body, výsledky: Celkem padlo v okresním přeboru, sezoně 1999/2000 658 branek, což dává velmi pěkný průměr jak na jedno kolo (25,7), tak i na jeden zápas (3,6),

Nejvíce gólů nastříleli kanonýři Březnice (84), Sedlčan B a Bohutína (62). Naopak nejvychýlenější měli mušku střelci Hřiměždic (28), Dal. Dušník (32) a Prostřední Lhoty (34). Bylo odehráno 182 zápasů, které skončily celkem 27 různými výsledky. Nejčastějším bylo celkem tradičně 2:0, kterým skončilo 23 zápasů. Další pořadí: 20x - 2:1,19x - 1:0, 14x - 2:2, 13x - 4:0. Nejvyšší bylo vítězství Sedlčan B nad Bohutínem ve 14. kole v poměru 10:1, v němž padlo také nejvíce branek v jediném zápase. Naopak bez branek skončilo11 utkání.

Střelci:

Mezi kanonýry se nejvíce dařilo Jiřímu Zelenkovi z Dublovic a březnickému kapitánovi Miloši Nepivodovi, oba vstřelili 18 gólů. Další pořadí: 14 - Vostarek (Dolní Hbitý), 13 - L. Černý (Tochovice), Januška (Sedlčany B),12 - Soukup (Dol. Hbitý), Motejzík(Březnice), 11 - St. Liška (Sedlčany B), Zd. Kočovský, 10 - Soused (oba Březnice), J. Karas, Rychlý(oba Višňová), 9 - Píša (Borotice),M. Kareš (Horymír B), Šrámek(Drahlín), M. Černý (Bohutín), Faukner (Petrovice), 8 - Jarolímek, Král (oba Daleké Dušníky), Kortánek (Petrovice), Šedivý, Frýdl (oba Bohutín).

Žluté karty:

Celkem bylo uděleno 375 žlutých karet, což dává průměr 14,42 karty na kolo a 2,06 na zápas Nejvíce jich nasbírali Šrámek a Kocanda z Drahlína a Čanda a J. Moravec z Prostřední Lhoty. Další pořadí: 8 - Rychlý (Višňová), Šternberk (Petrovice), P. Šedivý (Dal. Dušníky), Bambas (Bohutín), J. Čejda (Sedlčany B), 7 - Hotový (Horymír B), M. Hnida (Borotice), Peller (Petrovice), Štětina (Horymír B), Rozšafný (Dol. Hbitý), O. Moravec (Pr. Lhota), Nepivoda (Březnice), Sirotek (Dublovice), Soucha (Březnice), Burda (Hřiměždice), J. Kočovský (Březnice), Řehák (Pr. Lhota), Soukup (Dol. Hbitý), 6 - J. Karas (Višňová),  Vokurka (Horymír B), Šefrna, Gabriel (oba Bohutín), Vrátný (Višňová), J. Prokeš (Horymír B), J. Haník (Březnice), Jarolímek (Dal. Dušníky), Šťástka (Hřiměždice), K. Žák (Borotice). Červené karty:

Bylo uděleno 45 červených karet, což dává průměr 1,73 na kolo.Celkem vidělo červený kartonek zblízka 39 hráčů. Z toho hned třikrát drahlínský Šrámek, dvakrát potom Jan Moravec a Ondřej Moravec z Prostřední Lhoty, Petr Mak z Bohutína a Tomáš Král z Dalekých Dušník. Podíl jednotlivých týmů: 9 - Prost. Lhota, 6 - Bohutín, 5 - Drahlín, 4 - Višňová, Borotice, Dal. Dušníky, 3 - Dublovice, 2 - Dol. Hbitý, Horymír B, Petrovice, Hřiměždice, 1 - Tochovice, Březnice. Bez vyloučení se obešli pouze hráči Sedlčan B.

Rozhodčí:

Mezi arbitry se vystřídalo celkem 39 mužů (žádná žena), z nichž tři pískali "nedobrovolně" jako laici. Nejpilnějšími byli pánové Kyttler a Švidkov, kteří rozhodovali celkem v 15, resp. 13 zápasech.Další pořadí: 11 - Benedik, 10 - Petrásek, 9 - Schořovský, 8 - Kvasnička, Havránek, 7 - Halas, Veselý, Piskáček.

Diváci:

Celkem bylo na další ročník okresního přeboru zvědavo 17449 diváků. Na podzim jich přišlo 7571, na závěr soutěže se podívalo 9878 diváků. Na jednom kole bylo tedy přítomno v průměru 671 přihlížejících a na jednom zápase pak necelá stovka - 96.

Kuriozity:

Hráči Litavanu Bohutín měli druhý nejproduktivnější útok soutěže, přesto skončili na barážové dvanácté příčce a nakonec sestoupili do III. třídy. Nejdelší sérii bez porážky zaznamenali hráči Višňové, kteří mezi 1. a 10. kolem 7x vyhráli a 3x remizovali. Bez radosti z výhry nechali nejdéle své příznivce Borotice -11 kol. Ve 20. kole se soupeři v pěti zápasech rozešli s nerozhodným výsledkem. Celkem devět gólů si dali hráči do vlastní sítě.