fotbal ročník 1999/2000
wz

                              23. Srpna 1999

 

              OKRESNÍ PŘEBOR okres Příbram

Rozhodčí - nejlepší hráč Březnice, dva góly dal a dvěma zabránil.

V utkání okresního fotbalového přeboru Březnice - Višňová ( 3 : 3 ) se asi děly věci. Trenér Josef Rychlý byl nakonec rád, že jeho mužstvo vyšlo ze souboje bez zranění a vyloučení. Nad výkonem sudího by se měl určitě někdo zamyslet a učinit patřičná opatření.

 PAVEL HAVLÍČEK 

Šlágrem kola uplynulého víkendu v okresním fotbalovém přeboru bylo bezesporu utkání Březnice, která si děla zálusk na postup s nováčkem soutěže - dosud neporaženou Višňovou. Utkání nakonec skončilo remízou 3 : 3, s kterou byla asi obě mužstva spokojena, nejvíce pak ale určitě rozhodčí utkání.

Již v závěru loňského ročníku se vyskytlo několik problémů s rozhodčími, letos jakoby ale začínaly vylézat na povrch už v začátcích. Po utkání Březnice s Višňovou jsme se začali dozvídat, že rozhodčí Švidkov opět řádil, neuznal Višňové tři góly, a tak jsme si pohovořili s trenérem Višňové Josefem Rychlým,jak to vlastně v Březnici v sobotu bylo. 

Abych začal popořádku. Už v týdnu jsem hovořil s předsedou obsazovacího úseku Ivanem Benedikem a ptal se ho, kdo přijde do Březnice pískat. Na což mi odpověděl, že z vyšší soutěže nikoho nemá, ale že prý to nějak udělá. Když jsem si ve středu přečetl, že jde utkání rozhodovat Švidkov, už jsem věděl, že je to remíza, řekl na úvod lodivod Višňové Rychlý a zamířil k utkání. Od začátku se hrálo vyrovnané utkání a na poměry okresního přeboru vynikající úrovně. Zápas byl trochu nervóznější, protože domácí byli vyhecováni. Kdybychom totiž vyhráli, tak by jsme jim v tabulce unikli už a deset bodů. Jelikož mají také zájem postoupit, asi by jim porážka už hodně svazovala nohy. 

Vedli jsme 1 : 0, Březnice po rohovém kopu vyrovnala na 1 : 1. Potom nám rozhodčí Švidkov neuznal dva regulérní góly. Při prvním zatáhl Rychlý míč k brankové čáře, odcentroval na malé vápno, kde stál náš hráč a vsítil gól. Hráči Březnice šli v tu chvíli na půlící čáru v domnění, že je gól, ale rozhodčí Švidkov najednou zapískal nepochopitelně ofsajd. 

Druhý gól, který nám neuznal, padl po dlouhém pasu k brankáři Březnice, kterému míč vypíchl ve skluzu náš Karas. Kdyby v tuto chvíli rozhodčí Švidkov odpískal faul, nikdo neřekl ani slovo. On ale nepískal, brankář s naším Karasem chvíli leželi, míč se najednou vykutálel, Karas vstal, udělal kličku brankáři a vstřelil gól. Poté rozhodčí Švidkov zapískal, všichni šli na polovinu, opět v domnění, že je branka, ale rozhodčí Švidkov pískal faul.

Nakonec jsme gól na 2 : 1 dali, který už musel uznat. Pak byl ve vápně faulován Prokeš, rozhodčí odpískal penaltu a vedli jsme 3 : 1 Když bylo deset minut dokonce, rozhodčí opět začal. Nejdříve ve vápně upadl jeden z hráčů Březnice, kterého z našich hráčů nikdo neatakoval, ale rozhodčí odpískal penaltu. Tu domácí proměnili a snížili na 2 : 3. Pět minut před koncem utkání si Fr. Málek tělem odstavoval hráče domácích, aby prošel míč do autu, ten ho ale ze zadu hrubě fauloval, Málek upadl, domácí hráč poslal míč na malé vápno, kde jeho spoluhráč pohotově vyrovnal.

 Za dvě minuty poté byl konec, zhodnotil utkání Rychlý a na závěr dodal: Roz­hodčí popudil i diváky, kteří se po utkání poprali,což on ale určitě do zápisu o utkání nenapsal. Největším problémem pro mě bylo udžet hráče, jako jsou Málkové, aby po takovémto utkání rozhodčího nezbili. Byl jsem nakonec rád, že jsme utkání dohráli bez zranění a vyloučení. Když to shrnu, tak to byl zápas trochu vyhecovaný, důrazný, ale ne nijak zákeřný. 

Nejhorším aktérem na hřišti byl rozhodčí Švidkov, ale zároveň byl i nejlepším hráčem Březnice. Dva góly dal a dvěma zabránil.

Kdo si má sáhnout do svědomí, sudí Švitkov či trenér Rychlý.

Reakce / Vedoucí mužstva Březnice Jiří Nepivoda byl výpovědí trenéra Višňové Josefa Rychlého značně znepokojen, a tak se rozhodl ihned zareagovat.

 Velmi rychlou odezvu měl středeční článek „Rozhodčí nejlepší hráč Březnice,dva góly da1 a dvěma zabránil“ ve kterém je popsán průběh utkání okresního fotbalového přeboru Březnice - Višňová z pohledu višňovského trenéra Josefa Rychlého. Uvést věci na pravou míru přišel vedoucí mužstva Březnice Jiří Nepivoda, kterého výpověď trenéra Višňové značně znepokojila. 

Jestliže, trenér Višňové hovořil a tom, že rozhodčí Švidkov pískal na remízu, tak ta nepomohla ani nám, ani jim, ale především Baroticím, řekl na úvod Nepivoda a zamířil k utkání. Nejdříve musím říci, že to bylo velmi pěkné utkání, a to především zásluhou Višňovských.Byli fotbalovější a myslím si, že by mohli hrát ihned 1. B třídu. Na druhou stranu ale mají tragické vystupování. A to jak trenér Rychlý, tak především Josef Málek v brance, 

zmínil se o soupeři vedoucí mužstva Březnice a vylíčil okamžiky neuznaných gólů, na které si trenér Višňové tolik stěžoval. 

Při prvním gólu byla situace úplně jinak. Na vápně domácích ležel jeden z hostujících hráčů. Višňová byla v tu chvíli u míče, ale nikdo ze spoluhráčů ležícího hráče neměl zájem přerušit hru. Rozhodčí stál na vápně a hlídal si postavení mimo hru. Míč šel přes pravou stranu, jeden z višňovských hráčů zatáhl mezi malé vápno a penaltu, odkud přihrál hrál před branku, kde stál jednoznačně hráč v ofsajdu a doklepl míč do prázdné branky.

Rozhodčí tuto situaci viděl velmi dobře a správně ji také posoudil. Jelikož jsem byl v bezprostřední blízkosti. asistenta rozhodčího, dobře jsme viděl, že to ofsajd je. Naopak trenér Rychlý, který tuto situaci nepravdivě popsal, stál u lavičky na druhé polovině hřiště. 

Co se týče druhé branky, tak tam si protiřečí. Nejdříve tvrdí, že hráč vypíchl míč a poté, že by se nedivil, kdyby rozhodčí odpískal faul. V souboji došlo k faulu na brankáře, ale zůstali ležet oba hráči, takže rozhodčí čekal, kde je míč. Ten se po chvíli vykutálel a hostující hráč, který se rychle zvedl dal gól. V tom okamžiku rozhodčí Švidkov odpískal faul. 

Je pravda, že mohl pískat dříve, ale na druhou stranu vyčkával, kde je míč. Jak trenér Višňavé Rychlý tvrdí, že naši hráči už šli na polovinu v domnění, že je gól, není žádná pravda. Oni naopak volali, aby rozhodčí pískal faul. Trenér Višňové zřejmě zapomněl,

 že rozhodčí Švidkov neuznal góly tři. Ten třetí byt obdobný jako ten první. Hostující hráči si dvakrát přihráli mezi malým vápnem a penaltou, čehož samozřejmě naši využili a vystavili je do ofsajdové pozice. Oni sice míč dopravili do sítě, ale rozhodčí správně gól neuznal. 

Po shrnutí situací, při kterých rozhodčí neuznal hostům tři branky vedoucí mužstva Březnice vylíčil situaci při gólech, které jeho celek zaznamenal a z pohledu trenéra Višňove byly neprávem uznány. První gól jsme dali z penalty, a které si Rychlý myslí, že nebyla. 

To ale byla opět situace, že ve vápně došlo ke kontaktu hráčů a on to viděl z druhé poloviny hřiště, což podle mě nemůže přesně vidět nikdo. Rozhodčí stál na vápně, takže to viděl určitě lépe. 0 třetím gólu trenér Višňové tvrdí, že mu předcházel hrubý faul na obránce, který se snažil pustit míč do zámezí. Byla to úplně normální hra tělem a hostující hráč Fr. Málek faul nasimuloval. Fr. Málek hrál v obraně velmi dobře a na rozdíl od svého bratra měl i slušné vystupování. Kdyby brankáře Jasefa Málka rozhodčí vyloučil, tak by se asi nikdo nedivil, protože co si dovolil k rozhodčímu se jen tak nevidí, 

vysvětlil Nepivoda a na závěr dodal: Samozřejmě jsme chtěli před utkáním vyhrát, ale po skončení jsme byli s remízou spokojeni, protože Višňová je opravdu nejlepší mužstvo přeboru.

 Brankář Josef Málek (č. 1), na snímku ještě v barvách Milína, nyní obléká dres Višňové. Podle vedoucího mužstva Březnice Jiřího Nepivody byla jeho vystupování v utkání Březnice - Višňová (3:3) tragické.

 

Rozhodčí Kvasnička líčí "rozhodující verdikt"

 Odpověď fotbalového rozhodčího Jiřího Kvasničky na otevřený dopis ze dne 10. 11.1999 uveřejněném v Příbramském deníku.Vysvětlení tzv. rozhodujícího verdiktu za stavu 2 : 2 v utkání 12. kola okresního přeboru dospělých Sokol Dolní Hbity - Sokol Dublovice, směřující k divákům TJ Sokol Dolní Hbity. Zároveň přikládám orientační nákres herní situace při neuznané brance Dolním Hbitům. 

K situaci: I když šlo v tomto případě o přímou střelu na branku, neuznal jsem ji pro ofsajd z důvodů pohybu útočícího hráče za předposledním hráčem bránícího mužstva, když tento útočící hráč ovlivňoval hru brankáře svým pohybem příčně přes pokutové uzemí v momentě střely. 

Je zcela pochopitelné, že diváci sledovali pohyb míče do branky, ale málokdo zaregistroval pohyb útočícího hráče v ofsajdu, který ovlivnil hru brankáře. AR 2 ofsajd signalizoval. 

Když míč opustil hrací plochu do branky, zapískal jsem. Během dvou, tří vteřin jsem zhodnotil tuto herní situaci a posoudil ji jako ofsajd. Doběhl jsem na místo přestupku (prostoru, kde se pohyboval útočící hráč) nařídil nepřímý volný kop. 

Poznámka: Kdyby útočící hráč směřoval pohybem do středu po­le, nebo vlevo hrací plochy a neovlivňoval svým pohybem brankáře, nebo dal najevo herní nečinnost, zcela jednoznačně bych branku uznal. 

Podobnou herní ofsajdovou situaci můžete najít v pravidlech fotbalu platných od 1. 1. 1999, pravidlo XI - ofsajd, diagram 8, strana 75. Branka neplatí. 

Odměna za řízení utkání, jak píšete v šestém odstavci, nečinila 500 Kč, ale 200 Kč + cestovné. Vše je uvedeno v zápise o utkání. Na utkání předzápasu žáků jsem se bohužel nemohl dostavit z důležitých rodinných důvodů.

 Kdo mě zná, ví že mládež pískám rád. Zhruba měsíc před tímto zápasem jsem u Vás řídil utkání IV. třídy Dolní Hbity B - Tochovice B a velice jste si mě chválili za špičkový výkon. Nyní jste nespokojení za tzv. rozhodující verdikt. Váš otevřený dopis, místy s trochou ironie o špenátu, citlivě vnímám. Námitky k utkání nebyly vzneseny žádné. 0 těžkostech amatérských sportů, které uvádíte v závěru otevřeného dopisu, všichni velmi dobře víme. Přeji Vašemu klubu mnoho sportovních úspěchů.      Jiří KVASNIČKA