ROČNÍK 1 - 31.8 - 4.9.1992                              cena 2,90

Unikátní hřiště

Kdo někdy hrál v Klučenicích, jistě mu tamní hřiště zůstalo vryto v paměti. Výškový rozdíl branek je zhruba tři metry a hřiště má navíc sklon nejen podle podélné, ale i příčné osy. Proto tedy dlouhý únik útočníka po křídle, pokud jeho mužstvo hraje do kopce, vyžaduje zvýšenou, fyzickou kondici a dodržet pravidlo, že míč při rozehrávání volného kopu musí být v klidu, není vždy úplně jednoduché.

Kde se hraje nejdéle

Při pohledu na mapu, zjistíme, že fotbalová soutěž se hraje v padesáti městech a obcích příbramského okresu. Nejkratší dobu se hraje v Jabloné (od roku 1987) a ve Vzduchovicích (1994). Odpověď na opačnou otázku, kde má fotbal nejdelší tradici, by nám mohli pomoci nalézt kronikáři jednotlivých oddílů.

Vojenské oddíly mizí

Součastně se snižováním stavů v armádě ubývá i vojenských fotbalových oddílů. Momentálně se kopaná na Příbramsku hraje pouze v Jincích. Ještě letos na jaře měli jinečtí i béčko a soutěž hráli i vojáci z Brodu. Koncem osmdesátých let účinkovala v okresním přeboru Jiskra Rožmitál a pamětníci si možná vzpomněli i na Duklu Kamýk z let sedmdesátých.

ZD Milín B   1  (0)

Zápas kola se hrál ve Višňové, kde domácí vysoko porazili Milín B. Hlavní postavou domácích se stal Vojtěch Černý s třemi brankami a dvěma nahrávkami.

Ve Višňové se střetla dvě mužstva, která by měla hrát společně s celky Rosovic a Krásné Hory o čelo tabulky. Čekal se dobrý fotbal a proto přišla početná návštěva, které se domácí odměnili výborným výkonem. Pustili se do milínských hned od začátku a nedali jim vydechnout až do 25. minuty, ale to už byl stav 2 : 0 pro Višňovou. Ve 12.min se trefil Černý hlavou po rohovém kopu a ve 25.min tentýž hráč zpracoval dlouhý pas, uvolnil se přes dva obránce a přehodil brankáře. Poté se hra vyrovnala a hosté se dostali do dvou velkých brankových příležitostí. Neuspěli, a tak skončil poločas 2 : 0 pro domácí.

Druhou půli začala Višňová opět obrovským, tlakem, v němž si vytvořila pět čistých gólových šancí, které nevyužila. Naopak hosté kopali roh a Hetflejš hlavou nedal brankáři šanci. Vypadalo to, že Milín zavelí k útoku, ale opět je zchladil Černý, který minutu po rozehrávce zvýšil na 3 : 1. Pak ještě dvakrát unikl po levé straně a nahrál před prázdnou branku nejdříve Rozšafnému a potom Vondruškovi, kteří upravili stav na konečných  5 : 1. Diváci viděli výbornou, kombinační hru, kterou bezvadně pískal rozhodčí Kyttler.

Sokol Dolní Hbity

Kovo Příbram   2 :1    (1 : 0)

V třicetistupňovém vedru byl v Dolních Hbitech k vidění bojovný fotbal s nasazením na obou stranách. V 1. poločase se dlouho žádné z mužstev nemohlo dostat do brankové příležitosti. Ve vyrovnané partii nakonec otevřeli skóre domácí dvě minuty před přestávkou. Na šesnátce hostí našel hlavičkou "alá Skuhravý" Bartoš skvěle nabíhajícího Pavla Dědinu, který tváří v tvář brankáři Kovohutí nezaváhal 1:0.

Gól do šatny byl jistě pro domácí příjemnou vzpruhou, ale hosty do kolen rozhodně nesrazil. Přesto to byli opět domácí, kteří mohli v úvodu druhého poločasu skórovat. Opět střílel Pavel Dědina, brankář míč neudržel a ten poskakoval na brankové čáře. Domácí fanoušci již zvedali ruce, ale před nabíhajícím Bartošem gólman hostí přece jen zázračně zachránil. Jejich vůle po vyrovnání slavila úspěch v 61.minutě kdy po standartní situaci dolnohbitští neuhlídali Vohnouta, který snadno vyrovnal 1 : 1.

Vyrovnání domácími otřáslo a na chvíli znervózněli. Touha získat oba body byla značná a v cestě k nim stály mnohdy, spíš nepřesné přihrávky, než soupeř. Toho Kovo využívalo k rychlím protiútokům které však vesměs končili před šesnáckou domácích. A pak to přišlo. Osm minut před koncem našel domácí Benda ideálně nabíhajícího Štětku, který se elegantně protáhl mezi obránci soupeře a s přehledem skóroval 2 : 1.

Drama vrcholilo. Hosté vrhli vše do útoku a domácí hráli údržbu. Přesto v poslední minutě hostům svitla velká šance. Domácí Neužil v šesnátce fauloval pronikajícího útočníka hostí - penalta! Štěstí však Dolním Hbitům přece jen ukázalo vlídnou tvář a domácí brankář Holan byl v souboji s J. Soukupem úspěšnější.

Utkání řídil se svým osobitým diplomatickým přístupem rozhodčí Švitkov.

Další výsledky.

Sk Stará Huť - Mokrovraty  1 : 3   ( Maryška - Durdil, Březina, Prokop )

Višňová - Sokol ZD Milín B   5 : 1 ( Rozšafný, Vondruška, Černý - Hetflejš )

RZ Dobříš B - Slavoj Obecnice  4 : 1

Krásná Hora - Baník Bohutín  3 : 1  ( Zelinka )

Sokol Narysov - Tochovice  1 : 1  ( Dudáček - Klement )

Sokol Rosovice - Prostř. Lhota  3 : 0  ( Kajgr 2, Vrátný )

Sokol Dolní Hbity - Kovo Příbram  2 : 1  ( Dědina, P. Štětka - Vohnout )

Okresní soutěž Mužů

Skupina A

Sokol Hvožďany - TJ Š Čenkov  2 : 3

Sokol Pičín - Sokol Vrtule Láz  3 : 1

Sokol Dal. Dušníky - Spartak Příbram B  1 : 1   ( Šedivý - Polák )

VTJ Jince - Sokol Trh. Dušníky  3 : 0

Sokol Drahlín - TJ Březnice B   ( Weikert 2, Šrámek )

Orlík Klučenice - TJ Spartak Rožmitál B  0 : 1

Skupina B

Sparta Luhy - TJ Sokol Nečín  1 : 2  (  Pilík - Spilka, Převor )

S. Kos. Hora - S. Dublovice B  8 : 1

Tat. Sedlčany - S. M. Hraštice  2 : 3  ( Liška, Papač - Fafejta, Kryšpín, Švejda )

Sk Petrovice - sokol Jesenice  6 : 0  ( Šťastný P. 2, Kortánek 2, Šťastný j., Talaváňa )

ZD Radíč - Sokol Kamýk  4 : 2  ( Sůsa, Sosnovec, Spilka, Zima - Mol, Štverák )